Як дізнатися, чи оформлений на тебе кредит?

як дізнатися, чи оформлений на тебе кредит

Ви відповідальний позичальник та активно використовуєте банківські продукти? Для вас важливо те, в якому становищі знаходиться ваш кредитний рейтинг і чи немає на вас чужих боргів? В такому випадку, ця стаття – те, що потрібно. Ви дізнаєтеся, як перевірити чи не оформлений на вас займ. Які алгоритми взаємодії з банком існують. А також як захистити себе від шахрайських схем.


Чому важливо володіти актуальною інформацією про свою КІ?

Кредитна історія – це основний інструмент оцінювання. Раніше банки проводили перевірку позичальників виключно по внутрішній інформації від служби безпеки. Але такий підхід недостатньо ефективний. Тому в 2005 році з’явилося УБКІ. Організація акумулює дані з усіх банків України. А з недавніх пір тут також міститься інформація по мікропозикам від МФО та лізингових компаній. Завдяки цьому значно спростився процес отримання позик, в тому числі такі непрості як кредит онлайн на картку з 18 років та інші види, які раніше потребували детального вивчення досье позичальника.

Зверніть увагу! Інформація від УБКІ на 80% визначає лояльність банківських установ при видачі коштів у борг.

При цьому, УБКІ – не єдине бюро в Україні. На сьогодні в реєстрі таких організацій вісім:

 1. ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО “ПЕРШЕ ВСЕУКРАЇНСЬКЕ БЮРО КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ“, ідентификатор: 33691415; адреса: 2002, Київ, вул. Євгена Сверстюка, 11; керівник – ПАЛАМАРЧУК АНТОНІНА БОРИСІВНА
 2. ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО “МІЖНАРОДНЕ БЮРО КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ“, ідентификатор: 34299140; адреса: 3062, Київ, проспект Перемоги, 65; керівник – ЙОХАННЕССОН ЙОН ГОЙТІ
 3. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “УКРАЇНСЬКЕ БЮРО КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ“, ідентификатор: 33546706; адреса: 1001, Київ, вул. Грушевського, 1-Д; керівник – ПШЕНИЧНИЙ БОГДАН ОЛЕГОВИЧ
 4. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “УНІВЕРСАЛЬНЕ БЮРО КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ“, ідентификатор: 35211444; адреса: 3040, Київ, вул. Васильківська, 14; керівник – ОМЕЛЬЯНЕНКО АНДРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ
 5. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НЕЗАЛЕЖНЕ БЮРО КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ», ідентификатор: 37120019; адреса: 1033, Київ, вул. Володимирська, 78; керівник – ЧЕБОТАРЬОВ СЕРГІЙ ОЛЕГОВИЧ
 6. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БЮРО КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ «УКРАЇНСЬКЕ КРЕДИТНЕ БЮРО», ідентификатор: 31404479; адреса: 3186, Київ, Чоколівський бульвар, 13; керівник – ОСТАПЧУК СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ
 7. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «РОЗДРІБНЕ БЮРО КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ», ідентификатор: 38979450; адреса: 1023, Київ, площа Спортивна, 1-А; керівник – МАТРОС ЄВГЕНІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ
 8. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОНЛАЙН БЮРО КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ», ідентификатор: 43514801; адреса: 1030, Київ, вул. Івана Франка, 40-Б,; керівник – ДИКЄЄВ ДМИТРО ПАВЛОВИЧ

Платоспроможність здобувача визначається його кредитним рейтингом. Він формується на підставі фінансових даних за минулі роки і поточний час. Так, рейтинг на 70% залежить від боргових зобов’язань, їх кількості, дисципліні погашення, наявністю прострочень. Решта 30% – це інші фінансові операції: наявність депозитів, цінних паперів, інших активів. Сам рейтинг ділиться на 5 категорій:

 1. Дуже високий – в цьому діапазоні показник вище 550 одиниць.
 2. Високий – варіюється від 550 до 450.
 3. Середній – для даного рівня характерним є інтервал від 450 до 350.

Ці три показники прийнято вважати оптимальними для видачі коштів в борг. Якщо при перевірці, ви отримали КР від 355 і вище, то вам доступні більшість кредитних продуктів.

Є і знижений рейтинг:

 1. Низький – від 350 до 250.
 2. Дуже низький від 250 до 0.

Він свідчить про те, що швидше за все, присутні не погашені позики, часті і довгі прострочення, а також інші негативні фактори, які характеризують позичальника як ненадійного і неплатоспроможного.

кредитний рейтинг УБКІ


Де і як дізнатися про свої позики і перевірити кредитну історію

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про організацію формирование та обігу кредитних історій», кожен громадянин країни має право один раз на рік абсолютно безкоштовно дізнатися все, що стосується його фінансових зобов’язань. Ця опція дозволяє дізнатися які є непогашені кредити, перевірити КР. Є 5 шляхів для перевірки інформації.

Зверніть увагу! Якщо ви ніколи не брали кредити або останнє оформлення позики було більше 15 років тому, то інформації про вас в бюро може не бути.

Запит через сайт УБКІ

Якщо це первинне звернення, то доведеться пройти перевірку і авторизацію. Для початку, потрібно в верхньому правому кутку сайту вибрати опцію «увійти / зареєструватися». Після цього в інтерактивному віконці внести дані:

 1. Номер телефону.
 2. Дата народження.

Після підтвердження номера, потрібно ввести персональну інформацію. Вкажіть прізвище, ім’я, по батькові як в паспорті, потім ідентифікаційний код. У деяких випадках програма просити завантажити фото документів. Але, частіше за все, потрібно пройти процедуру Facecontrol. Вона досить проста. Ви відкриваєте доступ до камери і програмне забезпечення робить ваше фото. Для цього потрібне хороше освітлення і тримати паспорт у руках. Детальна інструкція буде приведена безпосередньо на сайті УБКІ при реєстрації.

Після того як ви зареєструвалися в системі, можна зробити запит.Алгоритм дії через додаток «Кредитна історія»

Тим, хто користується смартфонами з ОС Андроїд, програма доступна в Плей маркеті. А для власників гаджетів під IOS – в Апсторі. Порядок дій стандартизований і аналогічний тому, як проходить перевірка на сайті:

 1. Реєстрація в системі.
 2. Підтвердження номера телефону.
 3. Внесення персональних даних.
 4. Перевірка особи – Facecontrol.
 5. Доступ до звітів.

кредитна історія УБКІ

Запит кредитної історії через Приватбанк

На сайті Привату, в терміналах банку, а також в додатку є доступ до особистого кабінету – Privat24. Це дуже функціональна api, яка відкриває перед користувачами великі можливості, в тому числі й доступ до історії позик та рейтингу. Алгоритм дій набагато простіший ніж в УБКІ. Достатньо перейти в розділ «всі рахунки» і вибрати опцію «моя кредитна історія».

Зверніть увагу! Послуга доступна тільки клієнтам банку, у яких є пластикові картки, емітовані Приватом і доступ до Privat24.

Запит кредитної історії – це безкоштовна щорічна послуга. Інформація приходить у вигляді звіту. Якщо ж ви хочете перевірити ще раз дані (тобто частіше, ніж раз на рік), то кожен запит буде коштувати 50 грн.

Офіційний лист поштою

Якщо з якихось причин у вас немає можливості скористатися онлайн-сервісами, то запросити кредитну історію з УБКІ можна і поштою. Для цих цілей підійдуть послуги Укрпошти. Потрібно написати запит-звернення і докласти завірені копії документів. Лист найкраще відправити до запитання. Відповідь приходить протягом 14 днів (на 2й день після доставки вашого). Отримати лист від УБКІ можна по паспорту, який виданий на ім’я того, хто запросив звіт про свій фінансовий стан.


Звернення в інші бюро кредитних історій

У 2020 рік на території України зареєстровано 8 акредитованих БКІ:

 1. Українське БКІ.
 2. Міжнародне БКІ.
 3. УКБ – державна структура «Українське кредитне бюро».
 4. Універсальне БКІ.
 5. Перше всеукраїнське БКІ.
 6. Незалежне БКІ.
 7. Роздрібне БКІ.
 8. Онлайн БКІ

Найбільшою компанією вважається УБКІ, там міститься інформація з усіх БКІ України. Тому, звернення в альтернативні організації відбуваються набагато рідше. Для взаємодії потрібно написати офіційний запит або приїхати до офісу у Києві особисто.


Чому важливо перевіряти свою кредитну історію регулярно

Популяризація мікропозик, а також спрощення процедури оформлення має позитивні і негативні сторони. Так, це дуже зручно, коли гроші в борг можна отримати, не покидаючи будинок. З іншого боку – підвищуються ризики потрапити на шахрайську схему, коли на ваші документи оформляється займ іншими особами. Згідно зі статистикою, наведеною на порталі Простобанк, до 70% протизаконних кредитів відбувається з 3 причин:

 1. Соціальна інженерія – в цьому випадку зловмисники отримують обманом від вас персональну інформацію. Найчастіше представляються співробітниками банку.
 2. Пряме вторгнення – в деяких випадках злочинці отримують доступ віддалено, використовуючи технічні та соціальні можливості.
 3. Фізичний доступ – на жаль, але це теж одна з найпоширеніших причин. Маючи доступ до карти і телефону можна отримати позику і зняти гроші досить швидко. На такий крок йдуть родичі, партнери у стосунках, діти, батьки, друзі.

Як бачите, ситуація може розвиватися таким чином, що ви дізнаєтеся про борги тільки після того, як МФО або банк подасть до суду. Надалі вас чекає неприємна процедура встановлення факту шахрайства, зіпсована кредитна історія і маса інших проблем. Щоб уникнути цього, краще за все дотримуватися правил фінансової грамотності та регулярно дивитися звіт від УБКІ.


Методи захисту від кредитних аферистів

Всі способи боротьби можна розділити на 2 групи:

 1. Персональні.
 2. Інструментальні.

До персонального захисту відноситься людський фактор:

 1. Не передавайте пін код, CVV-код, термін експлуатації, фінансовий номер.
 2. Не залишайте платіжні реквізити і карту без нагляду.
 3. Зберігайте конфіденційність фінансових даних навіть вдома.
 4. Не вказуйте на сумнівних сайтах інформацію про карту.

Ці дії допоможуть вам знизити ризик потрапити на шахраїв, які скористаються вашими реквізитами для оформлення позики.

Інструментальна захист – послуга «Статус Контроль»

Найбільш дієвим методом захисту від несанкціонованого використання персональних даних служить пакет інструментів «Статус Контроль» від УБКІ. Опція включає широкі можливості:

 1. Смс інформування.
 2. Щомісячні звіти.
 3. Дані про штрафи, пеню, прострочення.
 4. Інформацію від банків, лізингових і страхових компаній.
 5. Докладні звіти про поточні кредити.
 6. Послугу Freeze.

Можна скористатися повною версією або обмеженою. Є можливість налаштувати СМС-повідомлення. Вартість – 15 грн на місяць (180 грн на рік). У цьому випадку, ви будете отримувати СМС при будь-яких змінах в кредитній історії.

СтатусКонтроль УБКІ

Якщо ви хочете більш широкий функціонал і не тільки контролювати, але й управляти, то варто звернути увагу на повний пакет інструментів. Його вартість на рік становить 500 грн. Крім повної і детальної інформації, ви також отримаєте доступ до опції Freeze.

Фріз – надійний захист від зловмисників

Ця функція активується безпосередньо в додатку або на сайті УБКІ. Якщо вона активна, то будь-якому банку або мікрофінансовій організації буде надана інформація при перевірці, що ви не зацікавлені в кредиті і не плануєте його брати. Тобто, щоб отримати позику, вам потрібно буде спочатку відключити цю опцію. В іншому випадку звернення буде розглядатися як дія шахраїв. Це відмінний захист від зловмисників.

Кредитування – це дієвий і корисний інструмент не тільки для користування кощтами, але і для заробітку, наприклад, за допомогою сервісу moneyveo приведи друга. Щоб завжди мати можливість отримати позику на вигідних умовах, важливо дотримуватися взятих зобов’язань, стежити за рейтингом і підвищувати фінансову грамотність. Використовуйте поради, наведені в цій публікації, підвищуйте фінансову грамотність і не попадайтеся на гачок шахраїв. Нехай ваша кредитна історія завжди буде надійною, а фінансові послуги приносять вам лише користь.