Гречка знову подорожчала: чи потрібно панікувати?

Гречка знову подорожчала: чи потрібно панікувати?

Україна знову переживає дефіцит гречки — на багатьох ринках та полицях магазинів цю крупу знайти майже неможливо. Чи зникне цей поживний продукт з холодильників українців? Чи вона перетвориться на делікатес, на кшталт чорної ікри? В цій статті ми розповімо вам, що говорять про це експерти та яку ціну за гречку ми отримаємо до кінця 2019 року.

Середня ціна гречки у супермаркетах України

середня вартість гречки

Що вплинуло на подорожчання?

На подорожчання такого такого популярного товару, як гречка вплинули різні чинники:

  • Зменшення території посіву цієї культури: в цьому році аграрії посадили на 60% менше гречки, ніж у минулому, аргументуючи це щорічним здешевленням цієї продукції та поступовим зменшенням попиту на цей вид товару. Тобто, гречку просто не вигідно садити.
  • Україна почала більше експортувати гречку: після запровадження безвізового режиму, України почала жваво експортувати свої товари за кордон, в тому числі й гречку. Дефіцит гречки та збільшена кількість експорту вплинули й на ціну продукту.
  • Ріст цін на бензин: багато експертів відносять до причин подорожчання гречки ріст цін на бензин. Команда ZaymiMne перевірила цей факт, і виявилось, що ціни на бензин з початку року тримались майже на однаковому рівні. Щоб дізнатись більше, ознайомтесь із нашою інфографікою:

інфографіка гречка

Як змінився споживчий кошик українця в 2019

Подорожчала не тільки гречка, крім неї з початку року подорожчали й інші продукти:

ПродуктГрудень, 2018Вересень, 2019%
Пшоно23,90 грн32,20 грн34,5
Хліб пшеничний17,50 грн19,20 грн10,1
Яблука9,20 грн17 грн84,3
Картопля8 грн14,60 грн83,1
Цукор14,10 грн15,20 грн7.9

*Дані надані Держстатом України

Товарами, які стали навіть дорожчими, ніж гречка є картопля та яблука, їхня ціна зросла більш ніж на 80% в порівнянні з минулим роком. Причина цьому — неврожай. Пшоно у відсотковому відношенні подорожчало трохи менші, ніж гречка — на 34,5%, хліб на 10,1 %, а цукор на 7,9%.

Що робити українцям?

Не панікуйте. У будь-якій ситуації можна знайти вихід:

  • Додайти в свій раціон іншу крупу та чекайте здешевлення гречки

Поки гречка коштує дорого, ви можете тимчасово замінити її на іншу крупу, схожу за своєю поживністю. Наприклад, рис, кукурудзяну крупу чи вівсянку.

  • Зробіть запаси гречки на майбутнє

Експерти передбачають підняття ціни на гречку до 30-40 грн до кінця року. Щоб не переплачувати, ви можете купити мішок гречки заздалегідь — в хазяйстві згодиться. А якщо у вас не вистачає грошей, ви можете взяти миттєвий мікрокредит, адже це не тільки зручно, якщо у вас неочікувані витрати, але й дешево — ви можете взяти свій перший кредит під 0.01%.

Що буде далі з ціною на гречку

Прогнози експертів невтішні — до кінця року гречка може зрости ще на 20-30%. Проте, ми вже бачили коливання цін на цю крупу у минулому — в листопаді 2017 кілограм гречки коштував в середньому 25,73 грн, а в листопаді 2018 – 17,15 грн. Найвищою ціною була в березні 2017 — тоді вона коштувала 31,86 грн. Команда ZaymiMne сподівається, що в новому році гречка таки повернеться на стіл українців.